facebook
Nie bądź naiwny w Sieci
21 lipca 2015

Wiesz już, że Twoje konto gracza może przyciągać uwagę cyberprzestępców tak samo, jak dane bankowe Twoich rodziców. Internet może być niebezpiecznym miejscem dla tych, którzy nie dbają o bezpieczeństwo. Ale każdy ma dostęp do najlepszej broni przed cyberprzestępcami: swojego rozumu.

Bądź czujny i postępuj mądrze. Jeśli pamiętanie długich, bezpiecznych haseł jest dla Ciebie trudne, spróbuj skorzystać z naszych porad. Oczywiście możesz także skorzystać z menedżera haseł.

Skoro czytasz ten tekst, to prawdopodobnie jesteś osobą odpowiedzialną, która dba o swoje bezpieczeństwo online. Sprawdź, czy pamiętasz te proste zasady:

  • Nie podawaj nikomu swojego hasła do sieci społecznościowych (np. Facebooka) ani gier online – nawet swojemu najlepszemu koledze. Jeśli ktoś będzie znał Twoje hasło, może ukraść Ci atrybuty gry albo wysyłać za Ciebie jakieś niepożądane rzeczy do reszty znajomych w sieciach społecznościowych. A mogą to nie być rzeczy, które by im się spodobały!
  • Nigdy nie wysyłaj swojego hasła w wiadomości e-mail czy poprzez komunikator (Whatsapp, GG, Skype), nawet jeśli poprosi Cię o to ktoś, kto podaje się za pracownika sieci społecznościowej lub serwisu z grami online. Pamiętaj: tacy pracownicy nigdy nie proszą o hasło.
  • Używaj długiego, skomplikowanego hasła. Powinno ono mieć przynajmniej 8 znaków, w tym wielkie i małe litery, cyfry i znaki interpunkcyjne. Imię Twojego zwierzątka, data urodzenia brata czy ciąg cyfr 12345 nie będą silnym hasłem, bo zbyt łatwo je odgadnąć lub złamać za pomocą zwykłych programów hakerskich.
  • Nie zapisuj swojego hasła ani na kartce, ani w pliku w urządzeniu – bo właśnie tam zaczynają szukać ich cyberprzestępcy. Lepiej spróbuj je zapamiętać.
  • Zanim wprowadzisz swoje hasło, upewnij się, czy otwarta strona rzeczywiście jest tą, na którą chcesz wejść. Sprawdź adres URL w pasku adresów i rzuć okiem, czy zgadzają się detale – aby wykraść hasło, cyberprzestępcy często tworzą fałszywe wersje popularnych stron.
Zostań naszym fanem!