facebook
Nie daj się nabrać na świąteczne oszustwa internetowe
04 grudnia 2015

Prawdopodobnie widziałeś i słyszałeś już tony reklam lub zauważyłeś, że sklepy z Twojej okolicy przestawiły się na ten najpiękniejszy czas w roku.

Internetowi sprzedawcy fundują nam Cyberponiedziałek, Cybertydzień i Cybermiesiąc. W związku z tym podjęcie decyzji o zakupie prezentów będzie o wiele łatwiejsze (bo przecież będą na wielkiej wyprzedaży).

Nie oszukujmy się, wszyscy kochamy duże obniżki. A wiecie, kto jeszcze za nimi przepada? Cyberprzestępcy. Ten czas to dla nich pierwszorzędna okazja, aby zamienić się w Grincha.

Trudno jest ignorować te wszystkie super okazje i nie sprawdzić chociażby jednej propozycji. A złoczyńcy mają nadzieję, że właśnie teraz wyślesz na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością będziesz klikać odnośniki i odwiedzać strony – zwłaszcza z tymi najbardziej atrakcyjnymi promocjami.

Zatem, jak można bezpiecznie kupować online? Wypróbuj osiem naszych porad.

  • Unikaj programów żądających okupu — nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i rób zawsze kopię zapasową swoich plików.
  • Pamiętaj o odnośnikach phishingowych — nie klikaj przypadkowych łączy, otrzymanych w wiadomości e-mail, SMS lub przez komunikatory.
  • Twórz mocne hasła — łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać.
  • Kupuj na bezpiecznych stronach — zanim zapłacisz kartą kredytową w sklepie online, przeczytaj o nim opinie.
  • Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi — przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.
  • Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej — w ten sposób połączenie sieciowe Twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.
  • Blokuj podejrzane freeware — programy takie mogą zawierać niepożądane “gratisy”.
  • Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki — mogą być przynętą phisherów, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Powyższa strategia z pewnością pomoże w wielu sytuacjach, na Twoich barkach spoczywa więc decyzja, czy będziesz ją stosował. Pamiętaj – jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie tak jest.

Zostań naszym fanem!