facebook
5 nowinek technologicznych z CES 2016
12 lutego 2016

Inteligentne prysznice

Myślę, że większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest cennym i drogim dobrem dla ludzi w wielu krajach na świecie — zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie dostęp do niej jest bez ograniczeń. Czy ktoś wie, ile wody marnujemy, kąpiąc się w wannie? Tymczasem za jedyne 99 dolarów możesz kupić Hydrao Smart Shower — specjalną słuchawkę prysznicową, która pomaga monitorować zużycie wody. Będzie ona na bieżąco powiadamiać Cię za pomocą świateł LED, ile wody zużywasz podczas jednej kąpieli, a wszystkie raporty i statystyki będą dostępne na zainstalowanej na smartfonie lub tablecie aplikacji. Na swojej stronie internetowej firma oferuje również kilka fajnych i przydatnych narzędzi.

Dla mnie łazienka to miejsce prywatne. Myślę, że nikt nie chciałby się tam stresować. Zastanówmy się nad gromadzeniem danych ze słuchawki prysznicowej w aplikacji mobilnej: osoba, która uzyska do nich dostęp, pozna nawyki higieniczne Twoje oraz całej rodziny. Ponadto będzie wiedziała, kiedy ktoś jest w domu. Jeżeli do statystyk aplikacji dołączysz całą swoją rodzinę, ktoś może używać informacji o częstotliwości kąpieli do szantażu.

Spójrz w niebo

Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to dron ratunkowy. Zespół DJI rozpoczął współpracę z Fordem nad wprowadzeniem na rynek drona ratunkowego, który może zostać uruchomiony z poruszającego się pojazdu. Technologia ta może mieć wiele zastosowań w pomocy udzielanej ludziom uwięzionym podczas powodzi, pożarów czy innych klęsk żywiołowych, może być również wykorzystywana w trakcie pościgów policyjnych, a także wspierać poszukiwania zagubionego dziecka.

Każda innowacja może zostać wykorzystana w dobrych celach, jednak jak wiadomo, zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce ją wykorzystać inaczej. Na przykład jeśli to urządzenie zostanie zhakowane, materiał filmowy może zostać wykorzystany do łapania myśliwych, unikania organów władzy, czy nawet zwiększenia poziomu nielegalnego szpiegostwa.

Przyszli programiści

Umysł dziecka jest jak gąbka — przyjmuje wszystko. Jako rodzic, wiem o tym bardzo dobrze. W ciągu ostatnich kilku lat widziałem szereg narzędzi, gier i zabawek, które wykorzystywały elementy programowania — a wszystko po to, aby zachęcić ich do podjęcia właściwego wyboru życiowej kariery w przyszłości.

„Programiści z roku 2035 chodzą dzisiaj do przedszkola, jednak ich technologiczna podróż po świecie już się rozpoczęła” — głosi napis na materiałach promocyjnych jednej z zabawek. „Podczas zabawy z Think & Learn Code-A-Pillar od Fisher Price dzieci będą miały szansę zapoznać się z takimi fundamentami kodowania jak umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz sekwencjonowania”.

Najnowsze rozwiązanie pochodzi od prawdziwych znawców rynku zabawek — firmy Fisher-Price. Ich najnowsza zabawka „Think and Learn Code-A-Pillar„, skierowana do dzieci w wieku 3-8 lat, umożliwia im łączenie poszczególnych segmentów w celu zaprogramowania danego ruchu, a specjalna aplikacja działa z systemem Android oraz iOS.

Zastanawiam się nie tylko nad tym, czy ta zabawka spodoba się moim dzieciom, ale także nad jej bezpieczeństwem. W końcu będzie się ona łączyć z internetem i pewnie konieczne będzie założenie jakiegoś konta użytkownika i podanie całej gamy informacji osobistych. Informacje te mogą umożliwić przestępcom kradzież tożsamości dzieci, co najprawdopodobniej zostanie niezauważone przez rodziców (a przynajmniej nie tak szybko).

Czas wolny

Podczas targów firma Under Armour zaprezentowała swoją linię inteligentnych produktów do fitnessu. Ostatnio dosyć często okazywało się, że w takich produktach istnieje wiele poważnych luk bezpieczeństwa. Poruszaliśmy ten temat w serwisie Securelist tutaj i tutaj.

Może i zdarza mi się wcielić czasami doktora oglądając TV, ale oczywiście nie należy poważnie traktować moich porad dotyczących tematyki fitness. Jeśli zamierzasz korzystać z inteligentnych urządzeń, które monitorują aktywność fizyczną, sprawdzaj, czy nie udostępniasz czasem zbyt wielu prywatnych informacji na swój temat. Podczas gdy Twoi znajomi na Facebooku mogą po prostu po cichu Cię przeklinać lub usunąć z grona znajomych, hakerzy mogą skrupulatnie gromadzić te dane o Tobie i licytować je na czarnym rynku.

Niech Moc będzie z Tobą

Od premiery Gwiezdnych Wojen trochę czasu już minęło, więc spokojnie mogę poruszyć ten temat. Być może widziałeś już gdzieś w reklamie zabawkę firmy Sphero o nazwie BB-8, którą można sterować za pomocą smartfona.

Jak w przypadku każdej aplikacji, istnieje spora szansa, że osoba o nieczystych intencjach przejmie kontrolę nad urządzeniem i nie pozwoli właścicielowi na zabawę. Możesz na przykład chcieć, aby Twój BB-8 pobawił się z kotem, gdy tymczasem zabawka stoczy się po schodach, nie tylko odbierając Ci frajdę z zabawy, ale powodując stratę finansową.

Wymieniłem Ci 5 produktów z targów CES, co do których mam nadzieję, że zostaną solidnie zabezpieczone. Chciałbym także, abym nie musiał w przyszłości napisać, że zwyciężyło jednak ciemne oblicze internetu.

A jakie są Twoje ulubione produkty z CES-a?

Zostań naszym fanem!