facebook
Technologie w Edukacji
03 kwietnia 2016

Epoka tablicy i kredy to w wielu szkołach już przeszłość. Nowe technologie sprzyjają nie tylko rozrywce, ale również nauce, co udowodniło blisko 600 wystawców, którzy pojawili się na Bett Show  2016 w Londynie.  Na co warto zwrócić uwagę po największych targach poświęconych technologii w szkołach? Czas na krótkie zestawienie wybranych nowinek i ciekawostek!

Klasówka… na smartfonie
Już nie trzeba konfiskować dzieciom smartfonów przed wejściem do klasy. Wręcz przeciwnie – można wykorzystać telefon do rozwiązywania testów stworzonych przez nauczyciela. A to za sprawą prostej aplikacji 2know School. Zadania przygotowane przez nauczyciela mogą zawierać  zdjęcia i materiały audio. Uczniowie rozwiążą zadania korzystając z aplikacji na Androida lub iOS na smartfonie lub tablecie.

Szkolna tablica… teraz w 3D!
Tablice interaktywne zamiast tradycyjnych tablic z gąbką i kredą to żadna nowość. Jednak kilku producentów idzie jeszcze dalej i proponuje tablice działające w trzech wymiarach! Jedną z firm, którą pokazywała tę technologię jest Teracle, odpowiedzialne także za TeraGlass – gogle przenoszące w świat wirtualnej rzeczywistości.

Appka zamiast wywiadówki
Kiedyś były szkolne zebrania i uwagi w dzienniczku, potem polskie szkoły podbiły dzienniki elektroniczne Librus i Vulcan. Teraz komunikacja między uczniem, nauczycielem i rodzicem może odbywać się za pomocą smartfona – konkretnie za pomocą ClassApp. Fajne i proste rozwiązanie ułatwiajace życie!

Multimedialny stolik zamiast tablicy
Pamiętam czasy, kiedy na ławce mazało się długopisem albo ryło rozmaite wzory cyrklem. Teraz zamiast poharatanej ławki możemy mieć w klasie multimedialny stolik z dotykowym ekranem. Uczniowie mogą podejśc i nie tylko obserwować, ale brać aktywny udział w lekcji wykonując różne operacje na ekranie. Monitor jest niemały, bo ma od 42 do 55 cali.  

Interaktywny film z Poznania
Na targach nie mogło zabraknąć także rodzimych akcentów. Polacy z SuperMemo World zostali wyróżnieni jedną z głównych nagród za projekt „Olive Green”.  Dzieło poznańskich wizjonerów jest połączeniem filmu z kursem nauki angielskiego. Sukces „Olive Green” trudno uznać za zaskoczenie, bo pomysł już wcześniej był nagradzany na festiwalach filmowych w Cannes i Los Angeles.

Matma… nie taka straszna!
Na targach zaprezentowano bardzo wiele przydatnych programów do nauki matematyki. Korzystając z takich jak MathKit czy Mathletics będziemy mogli tworzyć modele 3d, żeby lepiej zrozumieć geometrię, uczyć się logicznego myślenia za pomocą gier, a także opanować algebrę korzystając z zestawu ćwiczeń utrwalających zdobyty materiał.

Pudełko pełne niespodzianek
Była mowa o stolikach i tablicach interaktywnych. Okazuje się, że ciekawą projekcję do celów edukacyjnych można wyświetlić również na podłodze. Ciekawa technologia o prostej nazwie Magic Box jest dedykowana do nauki w przedkoszlach i pierwszych klasach szkół podstawowych.

Jaka będzie szkoła przyszłości? Na pewno dużo ciekawsza niż do tej pory! Jeśli przynajmniej kilka z pośród setek rozwiązań prezentowanych na targach edukacyjnych wejdzie na stałe do szkolnej rzeczywistości możemy być pewni, że uczniowie chętniej będą chodzić na lekcje. Zastosowanie internetu, urządzeń mobilnych czy druku 3d może uczynić klasę wyjątkowym miejscem.

A jaka technologia Waszym zdaniem najszybciej zrewolucjonizuje tradycyjne lekcje?

Zostań naszym fanem!