facebook
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera
29 sierpnia 2016

W internecie czai się rzesza cyberprzestępców, którzy tylko czekają na możliwość zaatakowania internauty. Nie bądź bierny i poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Obecnie praktyczne każdy komputer z Windows podłączony jest do globalnej sieci pozwalając na korzystanie z jej przeogromnych zasobów, z których jednak tylko część jest widoczna. Internet jest bowiem głębszy i mroczniejszy niż nam się wydaje, o czym przekonacie się zgłębiając takie zagadnienia jak Dark Web, czy Deep Web. To zaś oznacza, że internauci wystawiają się na atak ze strony rzeszy różnej maści cyberprzestępców o mniejszych lub większych umiejętnościach, z których każdy ma na celu przede wszystkim włamanie się na komputer i dobranie do znajdujących się w nim cennych zasobów. Czy jednak nie ma możliwości pełnego zabezpieczenia się przed tym zagrożeniem? Niestety nie. Stosując się jednak do kilku cennych wskazówek możesz znacznie zmniejszyć ryzyko skutecznego ataku. Musisz przede wszystkim mieć świadomość z jakiego narzędzia korzystasz i sięgać po nie rozważnie.

Bezpieczne korzystanie z internetu i komputera z Windows - cenne wskazówki

1. System

Jeżeli korzystasz z systemu Windows XP (ma on wciąż blisko 10% udziału w rynku) musisz pamiętać, że to "staruszek", który już od 2014 roku nie jest wspierany. Poprawki są jednak dostarczane dla wersji oprogramowania POSReady, która obecna jest w takich urządzeniach jak bankomaty. Masz więc możliwość oszukania usługi Windows Update przekonując ją, że twój komputer pracuje pod kontrolą POSReady.

Wklej kod

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]

"Installed"=dword:00000001

do Notatnika i zapisz jako instrukcję do wykonania w kodzie systemowym z rozszerzeniem .reg. Uruchom instrukcję, zrestartuj komputer i przejdź do Windows Update. Wyszukaj aktualizacje, które powinny być dostępne jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie. Twój system powinien mieć teoretycznie możliwość korzystania z krytycznych aktualizacji do 9 kwietnia 2019 roku. Niewykluczone jednak, że Microsoft zdecyduje się na zablokowanie tej możliwości. Wydał nawet komunikat, w którym przestrzega przed stosowaniem tego rozwiązania twierdząc, że:

- aktualizacje zostały opracowane dla Windows Embedded i Windows Server 2003 i nie są odpowiednie dla Windows XP

- aktualizacje mogą powodować problemy ze stabilnością pracy Windows XP

Tak czy siak masz jednak możliwość zwiększenia bezpieczeństwa systemu Windows XP, co jednak nie zmienia faktu, że jest on łatwiejszym celem dla cyberprzestępców. Dbając o swoje bezpieczeństwo powinieneś więc poważnie rozważyć przejście na młodszą wersję "okienek" - Windows 7 lub Windows 10 - które otrzymują regularnie aktualizacje bezpieczeństwa (sprawdź, czy w twoich "okienkach" włączona jest funkcja automatycznych aktualizacji). Ponadto pamiętaj, że korzystając z tak starego środowiska możesz przyczynić się do łatwiejszego rozprzestrzeniania złośliwego kodu w internecie. Potęgujesz więc zagrożenie ze strony cyberprzestępców w odniesieniu do wszystkich platform Windows.

Nowsze wersje "okienek" zostały wyposażone w dodatkowe narzędzia dbające o bezpieczeństwo i otrzymują regularnie poprawki, co czyni je mniej podatnymi na ataki. W Windows 7 obecny jest program Windows Defender, który ma chronić w czasie rzeczywistym przed oprogramowaniem szpiegującym. W Windows 8/8.1 i Windows 10 także dostępny jest Windows Defender, lecz w tym przypadku masz do czynienia z pełnoprawnym programem antywirusowym (to w zasadzie pakiet Microsoft Security Essentials, który za darmo możesz doinstalować do Windows 7), który w przypadku części mniej wymagających użytkowników może okazać się całkiem wystarczającym rozwiązaniem. Ponadto w "dziesiątce" dostępny jest filtr SmartScreen (chroni przed stronami z wirusami i phishingiem internetowym), który cechuje się zwiększonymi możliwościami skanując uruchamiane z Internetu pliki wykonywalne bez względu na to z jakiej przeglądarki korzystasz.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w Windows najlepszym wyborem będzie Windows 10. Chyba, że bardzo zależy ci na prywatności, której ochrona w przypadku tej wersji "okienek" wymaga nieco zaangażowania z twojej strony ze względu na bulwersujące praktyki zbierania różnych wrażliwych informacji przez Microsoftu.

Chociaż ten artykuł dotyczy najpopularniejszego środowiska na rynku, czyli Windows, nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o innym propagowanym przez część internautów rozwiązaniu: przejściu na inne znacznie bezpieczniejsze środowisko. Możesz tego dokonać za darmo decydując się na instalację jednej z dystrybucji Linuksa, lub ponosząc znaczne koszty przy zakupie komputera Apple pracującego pod kontrolą OS X.

2. Oprogramowanie

Aktualizacja oprogramowanie nie dotyczy oczywiście tylko systemów operacyjnych. Staraj się, aby wszystkie programy, z których korzystasz były zaktualizowane.

3. Antywirus

Znacznie lepszym rozwiązaniem od wbudowanych narzędzi będzie skorzystanie z programu antywirusowego lub pakietu zapewniającego zabezpieczenie w jak najszerszym zakresie. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu programów i to zarówno darmowych jak i płatnych. Z ich możliwościami możesz zapoznać się przeglądając ranking "Najlepsze antywirusy 2015 roku", w którym królowały pakiety Kaspersky Internet Security i Bitdefender Internet Security. Pamiętaj, że oprogramowanie to powinno być zawsze uruchomione i zaktualizowane. To szczególnie istotne w przypadku korzystania z laptopa łączącego się z internetem za pośrednictwem niechronionych sieci bezprzewodowych obecnych w różnych miejscach publicznych.

4. Przeglądarki

Pamiętaj aby korzystać z najnowszych wersji przeglądarek. Na rynku dostępnych jest kilka alternatywnych dla Internet Explorera (czy obecnie Edge) programów takich jak Chrome, czy Firefox. Nie zwlekaj nigdy z instalowaniem poprawek bezpieczeństwa. Włącz wtyczkę blokująca skrypty.

5. Poczta elektroniczna

Stosuj oprogramowanie chroniące przed spamem. Bardzo uważnie przyglądaj się przychodzącym wiadomościom. Nigdy nie klikaj w znajdujące się w nich linki i załączniki chyba, że jesteś pewien, iż nie są niebezpieczne. Nigdy przenigdy nie reaguj na informacje przesłane rzekomo przez bank i próbujące cię nakłonić do kliknięcia w link np. w związku z problemem z twoim kontem.

6. Internet

Korzystając z z internetu:

- uważaj na wszelkie strony wymagające zainstalowania oprogramowania (zanim zdecydujesz się na to sięgnij po jakąś usługę, która pozwala na sprawdzenie reputacji strony)

- po pobraniu jakiegoś programu pamiętaj o przeskanowaniu go programem antywirusowym. Nawet wtedy gdy uzyskasz potwierdzenie, że nie zawiera on złośliwego kodu bądź jednak czujny i bacznie przyglądaj się instalacji, w trakcie której może być podjęta próba instalacji dodatkowych, często bardzo denerwujących aplikacji.

- wchodząc na stronę zwracaj uwagę na znajdujące się po lewej stronie pasku z adresem ikonki takie np. jak zielona kłódka (tylko w takim przypadku podawaj swoje dane osobowe lub logowania), która potwierdza, że dana strona ma ważny certyfikat a zaufany urząd zewnętrzny zweryfikował jej tożsamość. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie wsparcia Google

- rejestrując się w różnych serwisach uważnie czytaj regulamin, który nie zawsze od razu rzuca się w oczy. Jeżeli nieopatrznie zdecydujesz się na rejestrację bez czytania regulaminu, lub potwierdzisz skorzystanie z jakiejś usługi SMS-em może okazać się, że otrzymasz zupełnie coś innego niż myślałeś jednocześnie np. zapisując się do płatnej subskrypcji wiadomości SMS. Najbardziej znanym przykładem jest tutaj Pobieraczek.pl. Naciągacze postanowili też wykorzystać naiwność internautów przy okazji Euro 2016

- staraj się dokonywać zakupów za pośrednictwem sprawdzonych sklepów korzystając z pośrednictwa np. PayU

7. Portale społecznościowe

W przypadku portali społecznościowych:

- poświęć trochę czasu i skonfiguruj konta w taki sposób, aby do minimum ograniczyć dostęp do twoich danych

- uważaj co w nich zamieszczasz pamiętając, że jak coś raz trafi już do sieci tak naprawdę nigdy z niej nie zniknie (z pewnością nie chciałabyś, aby jakieś kompromitujące twoje zdjęcie wpadło w przyszłości w ręce znajomych twoich dzieci)

- nie chwal się wszystkim, że wyjeżdżasz z domu. Nie chwal się skarbami, które posiadasz w domu. Portale społecznościowe to źródło informacji, po które często sięgają złodzieje.

- uważaj na zamieszczane komentarze dotyczące twojej pracy, lub zdjęcia/filmy mogące nie spodobać się twojemu pracodawcy. Wiele osób zostało już prze to zwolnionych.

8. Hasła

Używaj różnych bezpiecznych haseł (czyli nie 1234) do różnych kont. Nigdy nikomu ich nie podawaj. Nie zapisuj ich np. na karteczce przyczepionej do monitora. Sięgnij po Menedżer haseł, czyli niewielki program, który umożliwia przechowywanie wszystkich poświadczeń logowania do stron internetowych i aplikacji w zabezpieczonym wirtualnym sejfie.

9. Dzieci

Zadbaj należycie o bezpieczeństwo dziecka, które ma dostęp do internetu za pośrednictwem swojego komputera, tabletu, lub smartfona. Twoja latorośl może bowiem stać się łatwym celem dla różnego rodzaju zboczeńców. Podejdź do tego zagadnienia kompleksowo:

- przeprowadź z dzieckiem rozmowę wyczulając je na czyhające na nie zagrożenia ze szczególnym uwzględnieniem serwisów społecznościowych starając się wpoić mu obawę przed wszelkimi kontaktami z obcymi osobami

- sięgnij po zabezpieczenie technologiczne sprzętu ograniczające dostęp do nieodpowiednich treści dla dzieci

Postaraj się bardzo zgłębić to zagadnienie. Przecież chodzi tutaj o twoje dziecko. Polecamy zapoznać ci się z udostępnionym na stronie Dziecko w Sieci "Kompendium dla rodziców i profesjonalistów". Jeżeli dziecko korzysta ze sprzętu pracującego pod kontrolą Androida przeczytaj też tekst "Kontrola rodzicielska w Androidzie".

Bezpieczne korzystanie z internetu i komputera z Windows - podsumowanie

Pamiętaj o zastosowaniu się do powyższych rad sięgając po odpowiednie rozwiązania technologiczne. Musisz mieć jednak przede wszystkim świadomość, że twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od twojej świadomości tego, co może spotkać cię w internecie. Jeżeli nie będziesz wystarczająco uważny żadne zabezpieczenie nie ochroni cię przez skutecznym atakiem ze strony cyberprzestępców. W takim wypadku jednak pretensje powinieneś mieć przede wszystkim do siebie.

Źródło: pcworld.pl
Zostań naszym fanem!