facebook
Zautomatyzuj aktualizacje oprogramowania
02 listopada 2016

Wielu z nas lekceważy powiadomienia o dostępności aktualizacji. Mówimy sobie, że przecież wszystko działa świetnie. Poza tym czasami po aktualizacji programy zachowują się dziwnie lub ulegają awarii. A w ogóle to mamy zawsze tyle ważnych rzeczy do zrobienia!

Aktualizować, czy nie aktualizować?

Dlaczego trzeba aktualizować programy? Najpierw należy uświadomić sobie, że istnieje wiele rodzajów aktualizacji. Jedne z nich dodają nowe lub ulepszają istniejące funkcje, inne zapewniają kompatybilność z innymi programami, różnymi protokołami, nowymi lub zaktualizowanymi systemami operacyjnymi itd. Zwiększenie kompatybilności zaowocuje mniejszą liczbą błędów i awarii oraz rzadszym zawieszaniem się. Istnieją też aktualizacje poprawiające bezpieczeństwo: łatają one luki i błędy krytyczne w programach.

Zatem gdy instalujesz wszystkie dostępne aktualizacje, system i programy będą bezpieczniejsze, będą działać stabilniej i będą przydatniejsze (chociaż prawdą jest, że czasami aktualizacja eliminuje jeden problem, tworząc jednocześnie inny).

Czy to naprawdę jest takie ważne?

Gdy wszystko działa świetnie, a nowe funkcje podobają Ci się, łatwo zapomnieć o aktualizacji systemu i programów. Mimo to nierozwiązana jest trzecia kwestia związana z aktualizacjami: bezpieczeństwo.

Warto pamiętać o exploitach, które wykorzystują luki w programach, aby potajemnie uzyskiwać większe uprawnienia i siać spustoszenie w systemie. Mogą one na przykład pobierać i instalować inne szkodliwe programy (na przykład trojany w celu kradzieży pieniędzy) lub programy szpiegujące (które umożliwiają przestępcom podglądanie ofiar przy użyciu kamer internetowych).

Wykryty w zeszłym roku zestaw exploitów Angler wykorzystywał luki we wtyczkach Java, Flash itp. w przeglądarkach do masowego infekowania komputerów programem żądającym okupu, pomagając w ten sposób przestępcom w zarobieniu około 30 milionów dolarów.

Komputery zazwyczaj zostają zainfekowane w wyniku podstępu — ofiary pobierają i instalują szkodliwe programy, myśląc, że są one niegroźne. Jednak posiadacze nieaktualnych przeglądarek (np. starej wersji Internet Explorera) mogą zostać zainfekowani nawet poprzez samo otworzenie szkodliwej lub zainfekowanej strony. Nieaktualne programy umożliwiają przestępcom łatwe przeniknięcie do komputera.

Co jakiś czas wykrywane są nowe luki. Jeśli programy na Twoim komputerze od dawna nie były aktualizowane, przestępcy z pewnością znają dziesiątki tysięcy sposobów na zhakowanie go. Producenci łatają te luki poprzez udostępnianie aktualizacji — ale jeśli ich nie instalujesz, Twój system pozostanie dziurawy.

Co należy zaktualizować najpierw?

Największy priorytet mają aktualizacje systemu operacyjnego. Windows 10 instaluje je automatycznie w sposób domyślny, ale lepiej sprawdź, czy ustawienia te nie zostały zmienione, lub przynajmniej czy poinformuje Cię o dostępności nowych aktualizacji. Następnie sprawdź, czy są dostępne aktualizacje dla:

  • programu antywirusowego, jeśli sam tego nie sprawdza (nasz produkt wyszukuje i pobiera je automatycznie),
  • przeglądarek,
  • Javy,
  • Adobe Flash,
  • Adobe Reader i Adobe Acrobat.

Upewnij się, że pobierasz aktualizacje tylko z oficjalnych stron dostawców, w przeciwnym razie możesz paść ofiarą wspomnianych przeze mnie sztuczek i zamiast aktualizacji, pobierzesz szkodliwy program.

Zostań naszym fanem!