facebook
7 kroków zwiększających bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi
09 listopada 2016

Konfiguracja domowego routera Wi-Fi kojarzy się z zadaniem, które dla przeciętnego użytkownika komputera jest niemałym wyzwaniem. Pod uwagę wzięli to dostawcy internetu i producenci routerów, którzy zaczęli dodawać przyciski i ustawienia domyślne, znacznie ułatwiające proces łączenia urządzenia z siecią. Jednak w branży bezpieczeństwa słowo „łatwy” jest synonimem kłopotów.

Dlatego zachęcamy, aby zabezpieczyć swój domowy router Wi-Fi, wykorzystując do tego siedem poniższych wskazówek:

  • Unikaj automatycznych kreatorów konfiguracji (tzw. EZ setup). Niektóre routery Wi-Fi oferują bardzo prostą konfigurację — aby połączyć się z siecią, wystarczy wcisnąć jakiś przycisk. Lecz jeśli nie znasz swoich danych uwierzytelniających, nie jesteś panem swojej sieci.
  • Zmień nazwę sieci.Chociaż ten krok nie zwiększy bezpieczeństwa Twojej sieci, na pewno zwiększa komfort korzystania z niej. Wybierz taką nazwę, która będzie łatwa do zapamiętania – może nawet być zabawna. Gdy będziesz się do niej logować lub trzeba będzie ją komuś udostępnić, nie będziesz mieć wątpliwości, czy nazywa się ona NETGEAR58843, Linksys-u8i9o czy DLINK854r5.
  • Zmień dane logowania do routera Wi-Fi. Producenci routerów często nadają im wstępnie taki sam login i hasło. Możesz je z łatwością wyszukać w internecie — najczęściej jest to powtórzone słowo admin lub oba pola są pozostawione puste i nie jest to tajemnicą państwową. Musisz wiedzieć, że właściwa nazwa administratora oraz jego hasło muszą być silne.
  • Wyłącz dostępność strony logowania routera z zewnątrz. Nowsze routery zazwyczaj mają opcję umożliwiającą zmianę ustawień zdalnie, przez internet. Może ona być przydatna w niektórych okolicznościach, jednak nie jest bezpieczna, więc lepiej ją wyłącz, jeśli z niej nie korzystasz. Nazwa tej opcji różni się w zależności od producenta, ale będzie to coś w rodzaju „Zarządzanie zdalne”.
  • Wybierz solidny protokół szyfrowania i silne hasło do sieci. Jest to najważniejsza część całego procesu konfiguracji routera domowego. W 3. kroku wspomniałam o zmianie loginu do routera Wi-Fi, teraz czas na wybranie odpowiedniego hasła. Chodzi o to, które będzie trzeba wpisać na urządzeniu mobilnym, aby połączyć się z Twoim domowym internetem. Nie chcesz przecież, aby sąsiedzi lub inne obce osoby mogły korzystać z Twojej sieci Wi-Fi. Ja wybrałam szyfrowanie hasła WPA2 Personal. Zamiast skomplikowanego hasła możesz użyć frazy, którą  łatwo zapamiętasz, ale powinna ona być trudna do zhakowania.
  • Zabezpiecz wszystkie swoje połączenia Wi-Fi. Jeśli o mnie chodzi, nie mam sieci gościnnej, ponieważ moja zwykła sieć jest dosyć mocno zabezpieczona. Lecz jeśli Twój router obsługuje sieć gościnną, a Ty chcesz ją utworzyć, nie zastanawiaj się. Nazwij ją na przykład „MojaCudownaSieć – GOŚĆ”, nadaj jej silne hasło i wybierz porządny protokół szyfrujący. Wtedy nie trzeba będzie udostępniać swojego hasła obcym osobom.
  • Chroń wszystkie urządzenia. Bez względu na to, czy używasz komputera, tabletu, smartfona, czytnika Kindle czy jakiegokolwiek innego urządzenia, które może łączyć się z internetem, zabezpiecz je silnym hasłem i nikomu go nie udostępniaj. A na każdym z tych urządzeń używaj oprogramowania bezpieczeństwa (my na przykład lubimy Kaspersky Total Security) — i zawsze aktualizuj na nich oprogramowanie.
Zostań naszym fanem!