facebook
9 rzeczy, których nie należy publikować na Facebooku
13 stycznia 2017

Na Facebooku nie jesteś jedynie biernym widzem. Wykorzystując serwis do kontaktowania się ze znajomymi, relacjonowania wydarzeń z życia lub dzielenia się zdjęciami, sam udostępniasz informacje, które niekiedy mogą stać się źródłem nieprzyjemności lub zagrożeń. 

Natura Facebooka skłania do dzielenia się z innymi szczegółami z życia prywatnego. Nie ma w tym nic złego, dopóki zachowuje się umiar i rozsądnie wybiera to, co trafia na widok publiczny.

Niestety bardzo często użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo wrażliwych informacji o sobie samych i rodzinie dobrowolnie publikują. To, co widać na drugim planie zdjęcia, lub kontekst na pozór niewinnej wypowiedzi wiele ujawniają stalkerom, złośliwym znajomym, cyberprzestępcom i zwykłym złodziejom, którzy ochoczo korzystają z podsuwanych im wrażliwych danych.

W artykule podpowiadamy, czego lepiej na Facebooku nie publikować.

1. Data urodzenia

Zapewne każdy z nas lubi otrzymywać życzenia urodzinowe, ale te na Facebooku, choć niewątpliwe miłe, mogą być dość kosztowne. Data urodzenia jest bowiem jednym z pytań najczęściej pojawiających się przy próbie odzyskania zapomnianego hasła w usługach dostępnych w sieci. Może także posłużyć do weryfikacji tożsamości klienta podczas rozmów telefonicznych z infolinią banku, operatorem komórkowym czy obsługą klienta platformy cyfrowej. Pojawiają się też dodatkowe pytania, ale po co ułatwiać życie cyberprzestępcom? Rozważ, czy nie lepiej zmienić na Facebooku swoją datę urodzenia, usunąć ją całkowicie lub chociaż uczynić widoczną wyłącznie dla bliskich znajomych bądź rodziny. To proste – wystarczy parę kliknięć

Bezpieczna data urodzenia

Modyfikacji tak wrażliwych danych jak data urodzenia możesz dokonać na Facebooku tylko kilkukrotnie. Zastanów się więc, czy chcesz ją zmienić, czy zastrzec w taki sposób, by była widoczna wyłącznie dla określonej grupy użytkowników.

Aby dokonać zmian we własnym profilu, kliknij najpierw swoje imię wyświetlane przy górnej krawędzi okna, a następnie skorzystaj z przycisku Zaktualizuj informacje. W ten sposób uzyskasz dostęp do ekranu z opisującymi cię danymi.

Korzystając z bocznego menu, wybierz Dane kontaktowe i podstawowe informacje, po czym przejdź do ustawień daty urodzenia W tym miejscu możesz ją łatwo zmienić. Zmodyfikujesz także ustawienia prywatności, wybierając jedną z opcji dostępnych w rozwijanym menu. Co istotne, ukryć możesz sam rok urodzenia.

2. Adres zamieszkania

Aby ujawnić, gdzie mieszkasz, wystarczy zdjęcie domu z łatwymi do rozpoznania elementami otoczenia powiązane z innymi informacjami z profilu. Szczególnie uważaj, tworząc zaproszenia na wydarzenia (lepiej wyłącz możliwość zapraszania znajomych przez gości) i dzieląc się fotkami z wnętrza mieszkania.

3. Zdjęcia dzieci

Nie chodzi jedynie o naruszanie prywatności młodych ludzi i budowanie reputacyjnej bomby, która może wybuchnąć w przyszłości. Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, a dzielenie się ich zdjęciami na FB zwiększa zagrożenie
– są to treści chętnie udostępniane dalej. Jeśli nie zadbasz o restrykcyjne ustawienia prywatności postów ze zdjęciami swoich pociech, nie będziesz pewien, czy nie trafią one do niepowołanych osób.

4. Drogie zakupy

Kupiłeś nowego smartfona, olbrzymi telewizor 4K czy wymarzony samochód? Nie musisz od razu obwieszczać tego światu. Wrażenia na większości swoich znajomych zapewne nie zrobisz, a zamiast tego narażasz się na kłopoty. Czy wiesz do kogo trafi post, gdy ktoś ze znajomych udostępni go dalej? Status majątkowy to coś, czym w serwisach społecznościowych lepiej się nie chwalić.

5. Praca i pracodawca

Internet nie zapomina i lepiej o tym pamiętaj, wdając się na FB w dyskusje o swojej pracy bądź pracodawcy. W żadnym razie nie ujawniaj też tajemnic firmy ani jej przyszłych planów. Takie informacje to łakomy kąsek dla konkurencji, ale też kopalnia wiedzy dla cyberprzestępców, którzy dzięki nim są w stanie przeprowadzić udany atak socjotechniczny. O możliwych konsekwencjach pomyśl również, jeśli najdzie cię ochota wygłosić w sieci tyradę na temat tego, jak źle ci się pracuje bądź pracowało albo jaką osobą był lub jest twój przełożony. Coraz częściej przed przyjęciem do pracy szefowie i działy HR prześwietlają kandydatów także w internecie.

6. Wskazówki

Nawet nie wiesz, ile istotnych informacji o sobie, swoich przyzwyczajeniach i preferencjach zamieszczasz na Facebooku. Jeśli znajdziesz się na celowniku cyberprzestępców, wykorzystają oni nawet najmniejszą wskazówkę, która pomoże im zdobyć dostęp do twojego konta na FB lub, co gorsza, kont bankowych. Imię psa, nazwisko panieńskie matki czy nazwa pierwszej firmy tylko z pozoru nic nie znaczą – to bardzo często odpowiedzi na osobiste pytania służące do odzyskania zapomnianego hasła w usługach sieciowych.

Jak się zabezpieczyć?

Korzystając z głównego menu i przycisku Ustawienia przejdź do ogólnych ustawień, po czym z bocznego paska wybierz Bezpieczeństwo, by przystąpić do konfiguracji zabezpieczeń.

Na liście odszukaj sekcję Alerty dotyczące logowania i klikając Edytuj, rozwiń panel opcji. Teraz wystarczy włączyć otrzymywanie powiadomień i aktywować wysyłanie wiadomości z alertami dotyczącymi logowania i kliknąć Zapisz zmiany. Dzięki temu dowiesz się o nieautoryzowanych próbach logowania na twoje konto.

7. Status związku

Znajomi pogratulują, pochwalą bądź pocieszą – może się wydawać, że tego typu informacje nikogo obcego nie zainteresują. Niestety nie wszyscy bywają wyrozumiali i pod zmianami statusu związku zdarzają się złośliwe i przykre komentarze. Poza tym cyberprzestępcy i takie dane wykorzystają, np. sprawdzając wierność partnerów i szantażując.

8. Delegacje i wakacje

Ciężko oprzeć się pokusie chwalenia się egzotycznymi wojażami, ale dzielenie się takimi informacjami na FB nie jest dobrym pomysłem. Na pewno warto zrezygnować z każdorazowego oznaczania lokalizacji – meldowanie się na lotniskach i w hotelach jasno daje do zrozumienia oglądającym profil, że aktualnie nie ma cię w domu i zapewne szybko nie wrócisz. O lepsze zaproszenie potencjalni złodzieje prosić chyba nie mogą.

9. Numer telefonu

Facebook zapewne posiada już twój numer komórki, bo większość użytkowników korzysta z mobilnego Messengera, ale to nie reklam powinieneś się obawiać. Udostępniając numer w profilu czy w komentarzach, wystawiasz się na atak. Przechwycenie numeru pozwala na ustalenie nazwiska, zdjęć i lokalizacji, łatwo też powiązać osobę z kontami, do których numer został przypisany.

Jak „zastrzec” swój numer

Jeśli już dodałeś numer telefonu do swojego profilu, sprawdź, kto może go zobaczyć. W tym celu wejdź na swój profil, otwórz sekcję Informacje i włączywszy Dane kontaktowe i podstawowe informacje, odszukaj pozycję Telefony komórkowe. Jeśli po wskazaniu myszką znajdującego się tam numeru telefonu zobaczysz obok niego ikonę kłódki, znaczy to, że tylko ty masz dostęp do tej informacji. W przeciwnym wypadku możesz skorzystać z polecenia Edytuj i zmienić ustawienia.

Źródło: pcformat.pl
Zostań naszym fanem!