facebook
Przeglądanie się w lustrze sztucznej inteligencji
21 sierpnia 2017

Kolejne doniesienia na temat sztucznej inteligencji to tym razem możliwość inwigilacji i obserwacji tylko przy użyciu zwykłej kamerki. Wszystkiemu winna firma SLL oraz jej rzekomy algorytm, który świetnie rozpoznaje ludzkie emocje. Czy takie badania mają sens, czy taka forma sztucznej inteligencji, która będzie się nam przyglądać, nie jest już tym jednym krokiem za daleko?

Dziś na tapecie sztuczna inteligencja. Jerimiah Hamon oraz jego firma Silver Logic Labs (SLL) stworzyli algorytm sztucznej inteligencji, który specjalizuje się w rozpoznawaniu naszych nastrojów na bazie odczytu wyrazu twarzy. Jak wiadomo ludzka twarz to dziesiątki mięśni, które ulegają mikroskurczom i dzięki czemu można odczytywać nasze emocje oraz intencje (czasem stojące w sprzeczności z tym co mówimy). Ludzie potrafią to do pewnego stopnia, zaś w ramach działania z rytmami nowych technologii, mają potrafić to także i maszyny. Hamon uważa więc, że taka sztuczna inteligencja przydatna byłaby w wielu różnych aspektach nowoczesnych analiz, np. grup fokusowych przy oglądaniu telewizyjnych programów czy w innych sektorach rynku.

Implikacje płynące z takiego modułu są oczywiście ogromne. Twórcy z SLL podają przykład domu opieki. Otóż w takim przybytku pacjenci, z racji na podeszły wiek, często przechodzą wylewy. Te jak wiadomo mogą być niszczące dla zdrowia i stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. A gdyby tak pacjentów obserwowała przez kamery czujna sztuczna inteligencja? Ten konkretny moduł, który tak dobrze ogarnia wykrywanie mikroskurczy w mięśniach twarzy, jest także w stanie wykrywać stan przed wylewem, czyli mikroataki, które przechodzą ludzie zanim dostaną "pełnoprawnego" wylewu. Innymi słowy, sztuczna inteligencja monitorowałaby znacznie efektywniej stan zdrowia pacjentów i informowała wtedy, gdy np. zachodzi podejrzenie, że dana osoba właśnie znajduje się na progu ataku.

Oczywiście jak zawsze w takich przypadkach mówi się głównie o dobrotliwym zastosowaniu sztucznej inteligencji, ratowaniu życia i tak dalej. Ale tak naprawdę maszyna, która potrafiłaby perfekcyjnie rozpoznawać nasze emocje, od razu odnalazłaby się także w służbach porządkowych. Nietrudno wyobrazić sobie posterunki przyszłości, gdzie zamiast przestarzałych wykrywaczy kłamstw sadza się delikwenta przed kamerą, a przez nią patrzy wszędobylskie oko sztucznej inteligencji, które od razu rozpozna czy dana osoba kłamie czy nie. Nikt z nas nie potrafi przecież wzorem indiańskim trzymać idealnej pokerowej twarzy, a skoro SI opiera się na wykrywaniu niewidzialnych normalnie mikroskurczów, tym bardziej i tym łatwiej będzie ona mogła sprawdzać potencjalnych przestępców.

Ale to tak naprawdę dopiero początek zabaw. Równie dobrze można taką SI zainstalować czy podłączyć do ogólnego systemu kamer a la CCTV. I tam będzie się ona przyglądać wszystkim już bez wyjątku. Komu się wyraz twarzy delikwenta nie spodoba, ten szybko znajdzie się w kajdankach. To pomysł cokolwiek upiorny, ale nieszczególnie odważny. Jakiś czas temu powstała bowiem sztuczna inteligencja, która miała rozpoznawać twarze w taki sposób, by kategoryzować je jako normalnych obywateli albo przestępców zgodnie z teorią, że ci drudzy mają z reguły takie a nie inne twarze, z ubytkami, nieforemnościami i tak dalej. Hannibal Lecter by się nie załapał to po pierwsze, po drugie - trudno o bardziej kontrowersyjny przykład wykorzystywania sztucznej inteligencji i to na bazie jakichś dziewiętnastowiecznych teorii o tym, że wygląd człowieka determinuje jego zachowanie czy pozostaje z nim w bezpośredniej korelacji.

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że wciąż spoglądamy na maszyny, jeśli marzymy o idealnym świecie oraz świetnej analizie danych. Najlepszym przykładem mylności takich refleksji są ochrony lotniskowe. Amerykanie uderzają w technologie - skanery, rentgeny, które prześwietlą nam wszystko wzdłuż i wszerz, kamery i tak dalej, a mimo wszystko wciąż przedostają się do Stanów różne "niepożądane" jednostki. Dla odmiany Izrael, który uwielbiam podawać za kontrprzykład, stawia na czynnik ludzki. Otóż służby izraelskie mają na lotniskach cały sztab wyszkolonych specjalnie osób, które chodzą w tłumie pasażerów i na wzrok oraz wiedzę psychologiczną odławiają potencjalnie niebezpieczne jednostki, zagadują różnych ludzi, sprawdzają na żywca czy ktoś jest zdenerwowany i tak dalej. To kompletne zaprzeczenie polegania na maszynach, a jak się okazuje: bardzo efektywne, bowiem ochrona lotniskowa w Izraelu należy do najlepszych na świecie. Pytanie zatem pozostaje, czy faktycznie to, że oglądamy się na dokonania w sektorze sztucznej inteligencji ma sens, czy przypadkiem nie zapominamy, że my, jako ludzie, też potrafimy całkiem nieźle radzić sobie z wykrywaniem zagrożeń. Zbytnie poleganie na maszynach nas zgubi. To dzwon, w który dzień w dzień wali Elon Musk i czasem trudno nie przyznać mu choćby częściowej racji.

Źródło: komputerswiat.pl
Zostań naszym fanem!