facebook
Sprzedaż telefonu - o jakich kwestiach bezpieczeństwa należy pamiętać?
07 grudnia 2017

Co należy zrobić lub rozważyć, sprzedając smartfon lub tablet osobom trzecim, komisom lub innym podmiotom? Urządzenia mobilne miały przecież zapisane w swojej pamięci ważne dane - nie chcemy, aby trafiły w niepowołane ręce.

Najprostszym sposobem, aby uniknąć potencjalnego ryzyka wykorzystania wrażliwych danych, jest założenie, aby nie odsprzedawać urządzeń mobilnych. Jednak nie zawsze jest to możliwe, głównie z przesłanek ekonomicznych. Często też zdarza się, że gubimy nasze urządzenia lub co gorsza są one obiektem zainteresowania osób trzecich.

Jeśli już zdecydujemy się odsprzedać nasze urządzenie, warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko odczytu danych kiedykolwiek zapisanych na nośnikach, w które jest wyposażony smartfon czy tablet. - Trzeba wtedy pamiętać przede wszystkim o skutecznym usunięciu danych, które mogą być przechowywane na wszystkich jego nośnikach (jak pamięć FLASH czy NAND), zewnętrznych kartach pamięci, jak np. microSD czy też karcie SIM - mówi Tomasz Niewdana, inżynier systemowy w firmie Fortinet.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość potencjalnego dostępu do danych w chmurze, które mogą być wykorzystane przez atakujących - przykładowo zdjęcie naszego dowodu osobistego, przesłane w ramach usługi przechowującej pliki.

Samo skasowanie wrażliwych danych z nośników nie jest wystarczające. Łatwo dostępne oprogramowanie umożliwia odzyskanie danych, które nie zostały nadpisane. Dodatkowo należy pamiętać, aby wyrejestrować urządzenie  z zaufanych kanałów w różnych usługach.

O czym warto pamiętać przed dokonaniem sprzedaży:

- korzystaj z urządzeń i systemów operacyjnych, które domyślnie szyfrują dane,

- zabezpiecz urządzenie na wpadek jego utraty, najlepiej umożliwiając zdalne skasowanie danych,

- w miarę możliwości oddaj/sprzedaj urządzenie zaufanej osobie,

- w przypadku przygotowania do odsprzedaży skasuj skutecznie dane (skontaktuj się z producentem z prośbą o uzyskanie odpowiedniej instrukcji), dokonaj aktualizacji systemu operacyjnego, nadpisz kilkukrotnie dane nieistotnymi informacjami, zachowaj karty pamięci i pamiętaj o wyjęciu karty SIM,

- wyrejestruj urządzenie z usług w chmurze np. poczty elektronicznej, przechowywania plików, zlikwiduj zaufane kanały dostępu dla tego urządzenia (np. aplikacja w banku, token itp.).

Źródło: pcformat.pl
Zostań naszym fanem!