facebook
5 nawyków, które zwiększą twoje bezpieczeństwo w sieci
12 kwietnia 2018

Choć cyberprzestępcy są bardzo pomysłowi, nie jesteśmy wobec nich bezbronni. Oto kilka – nie zawsze oczywistych – sposobów na chronienie swej prywatności. 

  • Należy na bieżąco instalować aktualizacje systemu operacyjnego i ulubionych programów. Najnowsze wersje często zawierają dodatkowe zabezpieczenia.
  • Punkt obowiązkowy to także oprogramowanie zabezpieczające, takie jak antywirus czy firewall. Powinniśmy je instalować także na urządzeniach mobilnych.
  • Nie otwierajmy e-maili i wiadomości z załącznikami, które mają dziwne nazwy lub pochodzą od nieznanych nam nadawców. Uważajmy też na linki – cyberprzestępcy często podsyłają nam adresy, które wyglądają łudząco podobnie np. do www.google.pl. Jednak po kliknięciu na nie możemy trafić na stronę z niebezpiecznymi treściami.
  • Warto zainstalować menedżera haseł, który przechowuje bezpiecznie dane służące nam do logowania się w różnych serwisach internetowych. Sam menedżer powinien być zabezpieczony osobnym, długim i trudnym do odgadnięcia hasłem. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z zabezpieczeń dwustopniowych, oferowanych np. przez Google, Facebooka czy LinkedIn. Po ich włączeniu oprócz hasła przy logowaniu podajemy np. kod wysłany SMS-em na nasz telefon.
  • Jeśli podejrzewamy, że ktoś mógł wykraść nasze dane, możemy to sprawdzić online. Służą do tego strony www.leakedsource.com i www.haveibeenpwned.com – wystarczy podać na nich swój e-mail i nazwę użytkownika. Jeśli okaże się, że figurują one w bazach skradzionych danych, na wszelki wypadek lepiej zmienić hasło lub skasować konto, które mogło zostać przejęte przez włamywacza
Źródło: focus.pl
Zostań naszym fanem!