facebook
Jakie będą zawody w przyszłości?
19 września 2018

Podobnie jak kiedyś luddyści, ludzie mają coraz więcej obaw w związku z nowymi technologiami, a dokładniej mówiąc — przejęciem pracy przez sztuczną inteligencję. Jednak wygląda na to, że opinii tej nie podzielają młodzi ludzie; 40% studentów uniwersytetu, którzy wzięli udział w naszym badaniu, twierdzi, że praca, do której się teraz przygotowują, nawet jeszcze nie istnieje.

Więc jaka praca nas czeka? Oto kilka przykładów tego, co może przynieść nam przyszłość:

  • Tele-chirurg. Chirurdzy nie będą już musieli być fizycznie obecni na sali operacyjnej; będą sterować inteligentnymi maszynami zdalnie, nawet nie dotykając swoich pacjentów.
  • Specjalista ds. interakcji ludzi i robotów. Ponieważ roboty i ludzie stają się coraz bardziej zależni od siebie w pracy, roboty będą wymagały nauki w zakresie odczytywania ludzkich emocji, a tymczasem ludzie będą musieli lepiej zrozumieć, jak działają roboty.
  • Architekt rzeczywistości rozszerzonej. Zawód ten nie jest nowy, a raczej jest to ewolucja znanej od dawna dyscypliny. Architekci będą mogli tworzyć wersje rzeczywistości rozszerzonej swoich projektów, które będą pomocne w procesie budowania oraz ułatwią wizualizowanie klientom danego pomysłu.
  • Producent inteligentnych domów. Domy nie będą już pustymi przestrzeniami, które wypełniają ludzie. Zamiast tego producenci inteligentnych domów będą tworzyć ekosystem, pod wieloma względami dostosowany do zwyczajów i potrzeb ich właścicieli i rodzin, jak również otoczenia.
  • Projektant mody 3D. Sklepy odzieżowe przejdą do przeszłości, a ich miejsce zajmą projekty 3D. Komputer umożliwiający druk 3D rozpowszechni nowe rodzaje ubrań i nowe style.

To, czy wspomniane w tym poście zawody staną się rzeczywistością, pokaże życie, ale jedno jest pewne: z uwagi na coraz większe powiązanie ludzi z urządzeniami posiadającymi dostęp do internetu (auta, smartfony, domy), popyt na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa wzrośnie.

Firma Kaspersky Lab uruchomiła Secur’IT Cup — konkurs, którego tematem przewodnim jest stawianie czoła szybko zmieniającemu się światu i pokonywanie wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem stwarzanych przez nowe technologie. Konkurs jest darmowy, a nagrodą jest 10 tys. dol.

Jak wyjaśnia Jewgienij Kaperski: Cyberbezpieczeństwo ma dziś kluczowe znaczenie i to się nie zmieni, gdyż technologia staje się głównym napędem zawodów przyszłości. Od bezpieczeństwa pacjentów po ochronę ludzi przed złym obliczem sztucznej inteligencji — bezpieczeństwo musi być uwzględniane na każdym etapie procesów technologicznych, gdyż czarne charaktery nie przestaną próbować wykorzystać możliwości stwarzane przez świat, który w coraz większym stopniu jest połączony z internetem. Aktualnie w sektorze tym mamy do czynienia z dużym brakiem umiejętności, więc mam gorącą prośbę do wszystkich osób uczących się, aby rozważyły dołączenie do tej jakże ważnej życiowo branży.

Zostań naszym fanem!