facebook
Jedna czwarta użytkowników nie wie, jakie ryzyko pociągają za sobą mobilne cyberzagrożenia
30 marca 2015

Urządzenia mobilne cieszą się ogromną popularnością, jednak ich właściciele nadal lekceważą zagrożenia, jakie mogą się z nimi wiązać. Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że 28% użytkowników na całym świecie nie wie nic lub wie bardzo niewiele na temat mobilnego szkodliwego oprogramowania. Tę ignorancję wykorzystują cyberprzestępcy.

Badanie pokazuje, że w Europie tylko 47% smartfonów i 61% tabletów z Androidem posiada zainstalowane oprogramowanie bezpieczeństwa, podczas gdy 26% smartfonów i 43% tabletów nie posiada żadnego zabezpieczenia - nawet w postaci hasła. Ryzykowne zachowanie użytkowników takich urządzeń może wynikać z faktu, że 27% z nich nie jest świadomych istnienia cyberzagrożeń atakujących urządzenia mobilne, a 26% wie o takich niebezpieczeństwach, ale nie przejmuje się tym faktem.

Sprawę pogarsza fakt, że 18% niechronionych smartfonów z Androidem zawiera informacje, które są szczególnie poszukiwane przez atakujących: kody PIN do kart bankowych, hasła do systemów bankowości online oraz inne dane finansowe. 24% z nich przechowuje hasła do portali społecznościowych oraz prywatnych i służbowych kont e-mail, klucze VPN i inne poufne zasoby. Niektórzy użytkownicy nie zadają sobie trudu, aby przynajmniej ustawić hasło chroniące ich urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem, ale wciąż przechowują na swoich smartfonach prywatne e-maile (49%), korespondencję firmową (18%) oraz "dane, których nie chcieliby nikomu pokazać" (10%).

Badanie pokazało, że w okresie 12 miesięcy 41% użytkowników smartfonów i 36% użytkowników tabletów zetknęło się ze szkodliwymi aplikacjami, a 18% użytkowników smartfonów i 24% użytkowników tabletów padło ofiarą włamania do swojego konta w serwisie online.

Źródło: securelist.pl
Zostań naszym fanem!