facebook
20% Europejczyków uważa, że ich hasła nie mają żadnej wartości dla przestępców
23 kwietnia 2015

Jeden na pięciu internautów z Europy zakłada, że jego hasła nie mają żadnej wartości dla cyberprzestępców - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International. Jednak hasła stanowią klucz do danych osobistych właściciela konta, jego życia prywatnego, a nawet pieniędzy - w przypadku kradzieży konsekwencje mogą dotknąć nie tylko samych użytkowników, ale również ich bliskich i znajomych.

Na przykład w przypadku włamania się do konta e-mail cyberprzestępcy uzyskują dostęp do każdego konta, z jakiego korzystał użytkownik, dzięki otrzymanym wiadomościom informującym o udanej rejestracji lub odpowiedziom na żądanie odzyskania hasła. Z kolei zhakowane konto na portalu społecznościowym umożliwia rozsyłanie reklam za pośrednictwem spamu oraz szkodliwych odsyłaczy. Hasło do konta w sklepie internetowym umożliwia cyberprzestępcom przechwytywanie danych finansowych oraz wydawanie cudzych pieniędzy. Niestety - tylko połowa (51%) respondentów z Europy wymieniła hasła jako cenne informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, podczas gdy 20% badanych uważało, że ich hasła nie przedstawiają jakiejkolwiek wartości dla cyberprzestępców.

Z przytoczonego badania wynika, że Europejczycy często wybierają łatwą drogę podczas tworzenia i przechowywania swoich haseł. Tylko 28% z nich tworzy oddzielne hasło dla każdego konta, a zaledwie 5% wykorzystuje specjalne oprogramowanie do przechowywania haseł. Niestety - 18% badanych zapisuje swoje hasła w notesie, 9% przechowuje je w pliku na komputerze/smartfonie/tablecie, a 6% zapisuje je na kartce samoprzylepnej umieszczonej w pobliżu komputera. Jednocześnie 18% Europejczyków swobodnie przekazuje swoje hasła do kont osobistych innym osobom z rodziny oraz znajomym.

Tymczasem ze statystyk wynika, że kradzież haseł to powszechne zjawisko. Według danych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network w 2014 r. produkty Kaspersky Lab ochroniły 3,5 miliona osób przed szkodliwymi atakami, w wyniku których mogło dojść do kradzieży nazw użytkowników oraz różnego rodzaju haseł do kont. Dodatkowo 11% badanych Europejczyków przyznało, że w ciągu roku doszło do zhakowania ich kont online.

"Nawet jeśli nie jesteś celebrytą ani miliarderem, cyberprzestępcy mogą czerpać korzyści z twoich danych uwierzytelniających" - powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za produkty konsumenckie, Kaspersky Lab. "Hasło jest jak klucz do twojego domu - z pewnością nie zostawiłbyś go w miejscu widocznym dla wszystkich tylko dlatego, bo uważasz, że nie posiadasz nic cennego. Mocne hasła, unikatowe dla każdego konta i przechowywane w bezpiecznym miejscu oszczędzą ci wielu problemów".

Jak się zabezpieczyć

Aby chronić swoje konto przed nieautoryzowanym dostępem, należy przestrzegać kilku prostych zasad przygotowanych przez ekspertów z Kaspersky Lab:

  • Twórz unikatowe hasła dla każdego konta: jeśli jedno z nich zostanie skradzione, pozostałe będą bezpieczne.
  • Pamiętaj, aby hasło było złożone, a przez to trudne do złamania, nawet przy użyciu specjalnych programów. Takie hasło składa się z przynajmniej 8 znaków, w tym wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków interpunkcyjnych. Staraj się nie wykorzystywać imion zwierząt ani krewnych czy dat urodzenia.
  • Nie udostępniaj nikomu hasła, nawet swoim znajomym. Jeśli cyberprzestępcom nie uda się ukraść go z Twojego urządzenia, mogą spróbować przechwycić je od innej osoby.
  • Przechowuj swoje hasło w bezpiecznym miejscu. Nie zapisuj go na kartce papieru - najlepiej zapamiętaj lub skorzystaj ze specjalnego programu do przechowywania haseł od renomowanego producenta, takiego jak menedżer haseł wbudowany w program Kaspersky PURE.
Źródło: Kaspersky Lab
Zostań naszym fanem!