facebook
Uwaga na nowy przekręt SMS-owy: “Syn zablokował mi iPhona”
19 maja 2015

Ci z Was, którzy sprzedają coś na aukcjach internetowych albo w serwisach z ogłoszeniami powinni mieć się na baczności. Oszuści wymyślili nowy sposób wyłudzania pieniędzy poprzez zapisanie Waszych numerów telefonów na płatne usługi SMS Premium.

Numer na blokadę iPhona

Jak każdy przekręt SMS-owy, tak i ten ma na celu wyłudzenie kodu, jaki przychodzi w SMS-ie na telefon niczego nieświadomej ofiary (por. Moje dziecko wpisało zły numer telefonu). Oszuści najpierw pozyskują wasz numer telefonu z aukcji internetowych (Allegro, OLX). Ale aby zapisać go na usługę premium SMS potrzebują kodu, który to usługa — w celu potwierdzenia aktywacji — wysyła na wasz telefon. Jak go wyłudzają? Taką oto ckliwą historyjką:

Witam. Czy samochod/motor/etc. jest nadal aktualny? Chcialbym jutro po niego przyjechac. Nie moge odebrac bo syn zablokowal mi iphona i zeby dzwonic i odbierac musze dodac numer do zaufanych. Wymaga to potwierdzenia kodu. Przyjdzie on do Pana sms a pan mi ten kod odesle.Przepraszam za klopot… . Prosze odpisac czy wyslac ten kod zebym mogl zadzwonic. Pozdrawiam.

Oczywiście rzekoma blokada iPhone'a i konieczność “uwierzytelnienia rozmówcy” w celu dodania go do zaufanych numerów to ściema. Jeśli ktoś zgodzi się na wysłanie kodu, oszust wpisuje jego numer telefonu na usługę premium, ta wysyła kod, a ofiara — myśląc, że kod pochodzi od potencjalnego kupca — przesyła mu go, licząc że to pozwoli na odbycie rozmowy i sprzedaż przedmiotu. Uważajcie na te przekręty i ostrzeżcie znajomych.

Zostań naszym fanem!