facebook
Rosja tworzy własny system operacyjny
20 maja 2015

Rosyjski minister telekomunikacji ujawnił, że tamtejszy rząd zamierza opracować i wdrożyć własny, lokalny system operacyjny.

Według informacji opublikowanych przez Mikołaja Nikiforowa na Twitterze, rosyjski system powstaje we współpracy z firmą Jolla, znaną z wdrożenia opartego o Linuksa Sailfish OS. W tym miejscu warto zauważyć, że Jolla - choć założona przez byłych pracowników Nokii - ma powiązania z kapitałem rosyjskim i chińskim. Tymczasem Nikiforow pisze, że w projekt rosyjskiego OS są zaangażowane Finlandia, Rosja i Chiny... Ponadto, rosyjski minister twierdzi, że w prace nad systemem zaangażują się również Brazylia, Indie i RPA.

Minister Nikiforow nie ujawnił bliższych szczegółów dotyczących nowej platformy, stwierdził jedynie, że jest to zupełnie nowy produkt, nie będący wersją Sailfisha ani żadnego innego systemu. Nikiforow podał, że 95% działających w Rosji smartfonów pracuje w oparciu o "obce" systemy - i stwierdził, że czas to zmienić. Według niego, już za 10 lat niemal połowa telefonów w Rosji ma działać na narodowej platformie.

Źródło: mgsm.pl
Zostań naszym fanem!