facebook
Android M: oto 10 ważnych, prawdopodobnych zmian
27 maja 2015

Kolejna wersja Androida, oznaczona tajemniczą literką "M" zostanie zaprezentowana już jutro podczas corocznej konferencji Google I/O. Google nie zapowiada kolejnej rewolucji - to będzie raczej poprawiona wersja Lollipopa.

Android M, nazywany wewnętrznie "Macadamia Nut Cookie" ma być wygładzoną wersją Lollipopa, w której rzecz jasna pojawi się kilka nowych funkcji - nie zapominajmy w końcu, że już lada moment zacznie robić się głośno o rozwiązaniach IoT, do tego producenci mobilnych systemów operacyjnych cały czas pracują nad lepszymi sposobami autoryzacji w ich produktach.

Co zatem być może pojawi się w Androidzie M?

1. Szlifowanie systemu

Szlif będzie prawdopodobnie głównym tematem M-ki. Po rewolucji, jaką wprowadził Lollipop, Androida trzeba nieco doszlifować, wygładzić ostre krawędzie i zadbać o jego bezproblemowość. Według nas, na pierwszy rzut oka, Android M nie będzie różnił się specjalnie od Lollipopa.

2. Poprawiony wygląd

Styl Material Design jest świetny, ale nawet Google nie przestrzega wszystkich, ustalonych przez siebie wytycznych. Mamy nadzieję, że Android M pozbędzie się większości niekonsystencji i zacznie mocniej wymuszać swoje własne standardy, jeśli chodzi o projektowanie aplikacji.

3. Lepsza wydajność

Tzw "no-brainer". Lollipop ma problemy z obsługą pamięci RAM, więc to na pewno zostanie poprawione. Do tego możemy spodziewać się lepszego zarządzania baterią - w końcu Project Volta jest ciągle rozwijany.

4. Wielookienkowość

Robi to Samsung, robi to LG, robi to Sony. Może w końcu tą samą funkcjonalność zacznie oferować Google? Dobrze poinformowane źródła sugerują, że gigant z Mountain View pracuje nad swoją wersją tego rozwiązania. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ono zaprezentowane oficjalnie. Miejmy nadzieję, że w tym tygodniu.

5. Szybkie odpowiedzi, prosto z górnej belki

O co chodzi? Po otrzymaniu wiadomości SMS, czy przez Google Hangouts, będziemy mogli na nią odpisać bezpośrednio, po wysunięciu górnej belki systemowej (na której wyświetlana będzie wiadomość). Rozwiązanie bardzo wygodne - o ile zostanie dobrze zrobione.

6. Sterowanie głosem

Funkcja ta z pewnością nie będzie hitem w naszym kraju, ze względu na barierę językową (i lokalizację systemu), ale warto podkreślić, że Google konsekwentnie rozwija Androida, jeśli chodzi o jego kontrolę za pomocą komend głosowych.

7. Natywna obsługa autoryzacji przy użyciu linii papilarnych

Plotki o natywnej obsłudze czytników linii papilarnych pojawiają się w Sieci od jakiegoś czasu. Czy to oznacza, że nowe Nexusy zostaną w takowe czytniki wyposażone? Nie wiadomo.

8. Komunikacja między urządzeniami znajdującymi się w pobliżu

Bluetooth po raz kolejny nie pozwala Ci się połączyć z urządzeniem znajdującym się w pobliżu? Nowy Android prawdopodobnie otrzyma nową funkcję, która pozwoli właśnie na łączność pomiędzy urządzeniami znajdującymi się blisko siebie. Jak to będzie działać? Mamy nadzieję, że dowiemy się w czwartek.

9. Android for Work

Google coraz śmielej przedstawia swoją platformę mobilną, jako system idealnie nadający się do pracy. Android for Work ma być bezpiecznym sandboxem, w którym uruchomimy wszystkie "służbowe" aplikacje, potrzebne nam do pracy.

10. Android Pay

Google Pay to nowe API, napisane podobno od zera. O wiele bezpieczniejsze od poprzednich systemów płatności mobilnych Google, które w połączeniu z Android Pay sprawią, że w ekosystemie Google ponownie zapanuje bałagan. No, ale do tego się już przyzwyczailiśmy.

Źródło: chip.pl
Zostań naszym fanem!