facebook
Czy jeden dolar może nauczyć nas, jak chronić pieniądze przed oszustwami online?
15 czerwca 2015

Kaspersky Lab informuje o uruchomieniu internetowego serwisu edukacyjnego "One dollar lesson", dzięki któremu użytkownicy mogą zapoznać się z powszechnymi cyberzagrożeniami dla bankowości online i nauczyć się, w jaki sposób chronić swoje pieniądze.

Oszustwa finansowe online stają się coraz większym zagrożeniem: według badania przeprowadzonego wspólnie przez B2B International i Kaspersky Lab, w ciągu minionych 12 miesięcy 43% respondentów stało się celem ataku wymierzonego w informacje finansowe. O wiele bardziej niepokojące jest to, że 44% osób, które straciły pieniądze na skutek oszustwa przeprowadzonego za pośrednictwem bankowości online, nie mogło odzyskać całej straconej sumy.

Niestety użytkownicy często lekceważą zagrożenia, na jakie są narażeni podczas wykonywania transakcji finansowych online. W wielu przypadkach wynika to z braku wiedzy - trudno zrozumieć wszystkie szczegóły dotyczące procesów płatności online oraz różnych zagrożeń, które można napotkać po drodze. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od tego, czy stawką jest jeden dolar, czy kilka tysięcy, proces jest często taki sam, a użytkownicy muszą mieć świadomość, co może pójść nie tak, gdy przelewają pieniądze przy użyciu swojego laptopa, tabletu czy smartfona.

Interaktywny projekt internetowy One dollar lesson oferuje trzy wirtualne lekcje. W każdej z nich przedstawiono wirtualną podróż płatności w wysokości jednego dolara, gdy przemierza cyberprzestrzeń w kierunku swojego celu, serwera bankowego, napotykając po drodze różne przeszkody, takie jak phishing, trojany, ataki man-in-the-middle itd. Zagrożenia są przedstawione w sugestywny sposób, podobnie jak "bohaterowie", którzy mogą pomóc dolarowi bezpiecznie dotrzeć do celu. Każdy epizod zawiera krótki opis danego zagrożenia, poparty najnowszymi danymi dotyczącymi trendów i ich oddziaływania.

"Bankowość i płatności online są dzisiaj czymś powszechnym - miliony osób korzystają z nich, aby opłacać rachunki czy robić zakupy przez internet. Jednak użytkownicy często nie są świadomi zagrożeń, na jakie są narażone ich pieniądze, przez co mogą być nieco nieostrożni podczas tych działań. Nasz projekt edukacyjny ma za zadanie pomóc w lepszym zrozumieniu zagrożeń i pokazać, jak w bardziej odpowiedzialny sposób zarządzać pieniędzmi - w myśl zasady 'przezorny zawsze ubezpieczony'" - powiedział Aleksander Jerofiejew, dyrektor ds. marketingu, Kaspersky Lab.

Wszystkie lekcje poradnika One dollar lesson zostały stworzone z wykorzystaniem atrakcyjnej animacji i zawierają treści dotyczące różnych sztuczek oraz metod wykorzystywanych przez oszustów do kradzieży pieniędzy i danych uwierzytelniających transakcje bankowe.

Interaktywny serwis internetowy One dollar lesson jest dostępny na stronie http://onedollarlesson.com.

Źródło: Kaspersky Lab
Zostań naszym fanem!