facebook
W ostatnim roku zhakowano 760 tys. stron internetowych
25 kwietnia 2016

Google wraz z UC Berkeley przeprowadziło badania, z których wynika, że w ostatnim roku doszło do włamania na 760 tys. stron internetowych. Skala cyberprzestępczości jest zatem ogromna.

Badania zostały przeprowadzone w ramach inicjatywy Safe Browsing Alerts. To program, który pomaga administratorom eliminować luki w zabezpieczeniach stron internetowych.

Z danych zebranych w okresie od lipca 2014 do lipca 2015 roku wynika, że ciągła komunikacja badaczy z webmasterami podniosła prawdopodobieństwo załatania wszystkich luk o 50%.

Wysłanie powiadomienia do administratorów sprawiało natomiast, że czas infekcji witryny malał o 62%.

Zbadano również umiejętności webmasterów związane z eliminowaniem zagrożeń. Aż 80% administratorów radziło sobie z atakiem już za pierwszym razem. 12% badanych padło ofiarą nowego ataku w przeciągu kolejnych 30 dni od rzekomego załatania dziury.

Wśród najczęściej atakowanych witryn były strony w języku angielskim. Wysoką popularnością wśród cyberprzestępców cieszyły się również chińskie, niemieckie, japońskie i rosyjskie serwisy.

Jeżeli chodzi o wykorzystywany CMS, najwięcej ataków odnotowano na WordPress. Na drugim miejscu znalazła się Joomla, na trzecim natomiast Drupal. Wynika to oczywiście z popularności poszczególnych rozwiązań.

Źródło: instalki.pl
Zostań naszym fanem!