facebook
Snapchat, Facebook i Instagram dozwolone od 16 roku życia
27 kwietnia 2016

Parlament Europejski poinformował wczoraj, że w 2018 roku wprowadzi w życie nowe przepisy, które będą wymuszać na właścicielach portali społecznościowych weryfikację wieku użytkowników. Osoby, które nie ukończyły 16 lat nie będą mogły z nich korzystać.

Oczywiście to zbyt wcześnie, żebyśmy wiedzieli w jaki sposób weryfikowana będzie data urodzenia użytkowników, obawiamy się jednak, że nie obędzie się bez wysłania zeskanowanego dokumentu tożsamości. To oczywiście rodzi kolejne pytania na temat bezpieczeństwa naszych danych osobowych.

Skąd w ogóle w głowach unijnych urzędników wziął się pomysł, żeby ograniczyć nieletnim dostęp do sieci społecznościowych? Chodzi oczywiście o to, że młode osoby są w nich często narażone na kontakt z materiałami, z którymi nie powinny mieć styczności. Nie jesteśmy jednak pewni, czy ograniczenie dostępu tylko i wyłącznie do sieci społecznościowych rozwiąże ten problem. Internet jest w końcu o wiele większym miejscem, niż Instagram, Snapchat i Facebook.

Unijna regulacja mówi o "odpowiednim" sposobie weryfikacji, co w praktyce oznacza "właściciele portali społecznościowych muszą zaproponować pomysł, który nam się spodoba". Jeśli tego nie zrobią i nadal pozwalać będą osobom młodszym niż 16 lat na zakładanie kont, UE może ukarać taki serwis karą w wysokości 4% globalnego przychodu.

Źródło: chip.pl
Zostań naszym fanem!