facebook
10-latek odkrył lukę bezpieczeństwa na Instagramie
05 maja 2016

10-letni Jani z Finlandii to młody entuzjasta kodowania gier. Chłopiec interesuje się głównie względami bezpieczeństwa i już w przeszłości zdołał wyłapać kilka dziur w kodach różnych aplikacji, jednak były one na tyle małe, że nigdy nie otrzymał z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Tym razem jednak było inaczej. Jani znalazł na Instagramie lukę bezpieczeństwa, która pozwalała mu na kasowanie komentarzy obcych osób. Swoim odkryciem podzielił się z obsługą techniczną Instagrama drogą mailową. Po kilku dniach otrzymał odpowiedź, że luka została już załatana, a w ramach programu Facebooka, który nagradza użytkowników za zgłaszane nieprawidłowości, chłopiec dostanie także 10 tysięcy dolarów. Pieniądze zamierza przeznaczyć na rower i nowe komputery dla siebie i swojego brata bliźniaka.

Zarówno rodzice chłopca, jak i jego koledzy w klasie, którym udzielił wykładu na temat bezpieczeństwa i sposobu, w jaki dotarł do nieprawidłowości są zaskoczeni jego osiągnięciem. Jani zamierza w przyszłości zostać ekspertem ds. bezpieczeństwa.

Od uruchomienia programu w 2011 roku Facebook wypłacił już użytkownikom ponad 4,3 miliony dolarów premii za odkryte błędy.

Źródło: chip.pl
Zostań naszym fanem!