facebook
Naukowcy stworzyli własnego Pac-mana, żeby mikroorganizmy mogły walczyć
07 lipca 2016

Naukowcy z University College oraz Instytutu Micro & Nano System Technology z Norwegii stworzyli mały labirynt mierzący niespełna milimetr średnicy, wzorowany na levelu z Pac-Mana. Konstrukcja służy do badań nad reakcją organizmów jednokomórkowych, które znajdują się w sytuacji zagrożenia ze strony organizmów wielokomórkowych.

Jednokomórkowce, których użyto w badaniu, to Euglena należące do taksonu glonów włączanych do nieformalnej grupy wiciowców. W teście norweskich naukowców odgrywają rolę Pac-Mana. Z kolei większe gatunki wielokomórkowe, głównie wrotki, bardzo liczna grupa zwierząt bezkręgowych o wielkości 50-2000 µm, których w Polsce występuję ponad pół tysiąca gatunków, spełniają rolę duchów.

„Gra” rozgrywa się na niezwykle małej planszy mniejszej od ziarnka piasku, ale specjalistom udało się zaobserować i nagrać procesy, które ukazują zachowania bardzo zbliżone do rzeczywistości gry stworzonej przez Toru Iwataniego 36 lat temu.

Różnica polega tylko na tym, że Eugleną, czyli w uniwersum gry komputerowej - sympatyczną żółtą kulką - nikt nie kieruje, i musi sama podejmować decyzję o kierunku ucieczki. Na dodatek nie dostaje „wzmacniacza”, który umożliwia zjedzenie ducha. To trochę nieuczciwe.

Źródło: instalki.pl
Zostań naszym fanem!