facebook
Stworzono baterię, która ładuje się kilka sekund i działa przez tydzień
23 listopada 2016

Kolejny miesiąc, kolejna rewolucja w dziedzinie baterii.

Amerykańscy naukowcy z Florydy opracowali nowy rodzaj baterii, który może być rewolucją w branży. Tym razem stworzono ogniwo, które można naładować w kilka sekund. Co więcej, będzie ono przechowywać energię ponad tydzień.

Aby było to możliwe, postanowiono połączyć najważniejsze cechy klasycznych baterii - trwałość, długi czas rozładowania, wygodę użytkowania - i kondensatorów - bardzo szybki czas ładowania i dużą wytrzymałość.

Tego typu baterie były już testowane wcześniej i naukowcy są zgodni, że tkwi w nich ogromny potencjał. Badaczom z Florydy udało się jednak stworzyć działający prototyp, do produkcji którego wykorzystano nanomateriały i materiały dwuwymiarowe, takie jak grafen.

Tak powstała bateria ładuje się w zaledwie kilka sekund i oferuje energię przez ponad tydzień. Co więcej, jej wytrzymałość została ustalona na około 30 tys. cyklów ładowania, czyli znacznie więcej, niż w obecnie stosowanych bateriach litowo-jonowych (ok. 1500 cyklów).

Niestety projekt nie jest jeszcze gotowy na komercjalizację i wymaga dalszych prac. Opracowane przez naukowców rozwiązanie może się jednak w przyszłości przyczynić do znacznego zmniejszenia czasu ładowania baterii w smartfonach i urządzeniach przenośnych.

Źródło: instalki.pl
Zostań naszym fanem!