facebook
BlueBorne, czyli atak przez Bluetooth
18 września 2017

Najnowsze zagrożenie - BlueBorne może zagrozić według różnych szacunków od pięciu do ośmiu miliardom urządzeń na świecie. Jak się przed nim bronić? Przestać korzystać z urządzeń z bluetooth.

Słuchawki bezprzewodowe do smartfona, komunikacja ze smartwachem czy głośnikiem i innymi gadżetami, myszka do laptopa, a nawet sprzęt gospodarstwa domowego - z Bluetootha korzysta dziś bardzo wiele urządzeń, zwłaszcza, że ta technologia staje się coraz lepsza i coraz wygodniejsza. Zwłaszcza, że zaczyna działać tak jak zostało to zaplanowane od samego początku - włączasz dwa urządzenia a one ze sobą sie komunikują i w ogóle nie musisz wiedzieć jak one to robią. Aspekt techniczny wymiany danych ma być dla użytkownika przezroczysty.

Niewykluczone jednak, że niedługo trzeba będzie zrezygnować z tych wszystkich udogodnień i wrócić do kabli i paneli sterowania. Dlaczego? Firma Arimis Security natknęła się na poważną lukę w zabezpieczeniach Bluetooth. Luk jest konkretnie osiem, a trzy z nich są naprawdę poważne, bo umożliwiają odczyt informacji ze zhakowanego urządzenia i co gorsza przejęcie nad nim kontroli.

Zagrożenia nie można bagatelizować, ponieważ nie dotyczy jednej platformy. Z Bluetooth korzystają urządzenia z Windows, Androidem, iOS, Linuxem, oraz cała masa gadżetów z systemami będącymi pochodnymi tych systemów lub autorskimi tworami. Dowolny obiekt może zarazić inny dowolny obiekt, opaska fit może zakazić komputer samochodowy, lub laptopa a nie tylko druga taką samą opaskę czy smartfon. Android od wersji 6.0 został już załatany, Windows Vista i nowsze też, podobnie jak iOS 10.x, jednak ogromna ilość urządzeń nie dostanie aktualizacji lub z definicji nie ma możliwości wgrania nowszej wersji firmware (np. sprzęt AGD).

Zostań naszym fanem!