facebook
Eugene Goostman - pierwszy program, który przeszedł Test Turinga
09 czerwca 2014

Alan Turing przewidywał, że w roku 2000 komputery będą w stanie oszukać 30% sędziów podczas Testu Turinga, który trwa pięć minut. Słynny matematyk pomylił się jedynie o czternaście lat, bowiem w sobotę, w 60. rocznicę jego śmierci, udało się tego dokonać chatboxowi Eugene Goostman. Chatbox stworzony przez Vladimira Veselova, Eugene Demchenko i Sergeya Ulasena, udaje że jest trzynastoletnim chłopcem z Odessy, którego ojciec jest ginekologiem. Możemy się od niego dowiedzieć także, że posiada on świnkę morską.

Naukowcy z Royal Society w Londynie, którzy przeprowadzali w sobotę test, zgodzili się, że program zyskał przewagę dzięki nadanej mu osobowości trzynastolatka. Ciężko od tak młodej osoby wymagać rozległej wiedzy. Sam test zaś polegał na pięciominutowej wymianie zdań między chatboxem, a każdym z sędziów. Goostmanowi udało się przekonać 33% naukowców, że jest żywym człowiekiem. Na polu rozwoju sztucznej inteligencji nie było jeszcze takiego przełomu i, jak się okazuje, takich kontrowersji. Bot jest dostępny w Sieci i teoretycznie każdy może z nim porozmawiać. Wygląda jednak na to, że strona jest bardzo oblegana i obecnie dostanie się do niego graniczy z cudem.

Test został wymyślony przez Turinga jeszcze w 1950 roku. Miał on pokazywać, że jeżeli maszynie uda się przekonać ponad 30% badaczy, iż jest ona człowiekiem, wtedy będzie można uznać, że potrafi ona myśleć. Pojawienie się automatów, które są zdolne tego dokonać, miało być w oczach Turinga przełomem w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji. Eksperyment jest jednak szeroko komentowany jako test, który sprawdza zdolność programów do powtarzania zachowań uznawanych za ludzkie, nie potrafi on jednak pokazać, że oprogramowanie faktycznie posiada własną inteligencję.

Źródło: dobreprogramy.pl
Zostań naszym fanem!