facebook
Mistrzostwa Świata w Brazylii - święto kibiców, święto cyberprzestępców
11 czerwca 2014

Szkodliwa publiczna ładowarka w Brazylii wprawdzie naładuje baterię, ale jednocześnie może potajemnie ukraść informacje z urządzenia mobilnego. Dane zostaną przechwycone za pośrednictwem kabla USB, który wykorzystywany jest do ładowania wielu urządzeń. W niektórych przypadkach takie fałszywe ładowarki mogą również instalować szkodliwe oprogramowanie, które potrafi śledzić położenie użytkownika, kradnąc notatki, kontakty, zdjęcia, wiadomości, jak również rejestr połączeń, zapisane hasła, a nawet ciasteczka przeglądarki.

Zalecenia bezpieczeństwa

Nigdy nie korzystaj z nieznanych ładowarek; szukaj raczej bezpiecznych miejsc, gdzie można naładować urządzenia przy użyciu własnych zasilaczy. Używaj baterii w sposób odpowiedzialny i staraj się mieć przy sobie zapasową lub wyposaż się w urządzenie typu "power bank", które doładuje Twoje urządzenie w razie potrzeby. Urządzenia takie są dostępne dla wszystkich popularnych smartfonów. Spróbuj zoptymalizować żywotność baterii, zamykając procesy, które nie są niezbędne, oraz włączając tryb samolotowy, gdy nie musisz korzystać z sieci komórkowej. Możesz również przyciemnić ekran, wyłączyć wibracje oraz dźwięki i inne zasobożerne funkcje, takie jak tapety z animacjami itd.

Dmitrij Bestużew, szef Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w Ameryce Łacińskiej, Kaspersky Lab, powiedział: "Złośliwe punkty ładowania urządzeń to problem specyficzny dla Brazylii i rzeczywiste zagrożenie dla osób podróżujących do Sao Paolo, nie tylko na mistrzostwa świata. Cyberprzestępcy zdają sobie sprawę, że kiedy ludzie są w podróży i potrzebują swoich smartfonów, aby uzyskać dostęp do map, tras i wszelkiego rodzaju informacji, są skłonni korzystać z jakichkolwiek dostępnych ładowarek, nawet jeśli potrzebują ich zaledwie na kilka minut. Należy pamiętać, że można w ten sposób paść ofiarą oszustów i stracić poufne dane osobowe. To samo dotyczy korzystania z otwartej sieci Wi-Fi w celu wysłania zdjęć czy wiadomości. W takiej sytuacji należy wykazać rozsądek i podjąć środki bezpieczeństwa".

Niezabezpieczone sieci Wi-Fi

Eksperci ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab przeprowadzili badanie dotyczące bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w Sao Paulo. W tym celu przejechali łącznie 100 kilometrów, sprawdzając ponad 5 000 różnych popularnych wśród turystów punktów dostępowych - w parkach, centrach handlowych, na lotniskach i w innych miejscach stanowiących atrakcje turystyczne. Wyniki badania pokazują, że 26% z 5 000 otwartych sieci Wi-Fi w Sao Paolo nie stosuje żadnego szyfrowania. Warto pamiętać, że korzystanie z takich sieci może się wiązać z przechwyceniem danych przez oszustów i cyberprzestępców. Jeśli w pobliżu nie ma prawdziwie bezpiecznej sieci, warto wstrzymać się z korzystaniem z internetu do powrotu do hotelu lub innego miejsca oferującego takie połączenie. Dobrym pomysłem może być także zakupienie na miejscu lokalnej karty przedpłaconej od jednego z brazylijskich operatorów komórkowych i korzystanie z internetu przy jej użyciu.

Źródło: Kaspersky Lab
Zostań naszym fanem!