facebook
WESA – ESL i e-sportowcy tworzą nową organizację
17 maja 2016

World Esports Association, w skrócie WESA, to nowa instytucja e-sportowa, która zrzesza nie tylko drużyny oraz zawodników, ale i organizacje związane z profesjonalnym gamingiem. Jej zadaniem jest stworzenie uniwersalnych zasad obowiązujących na całym świecie oraz dbanie o interesy zawodowych graczy.

E-sport z każdym rokiem coraz bardziej przypomina profesjonalne rozgrywki „tradycyjnych” sportów, takich jak koszykówka, siatkówka czy chociażby hokej. Nie chodzi jedynie o oprawę i wielomilionowe nagrody, ale także i to, w jakim kierunku organizacyjnym podąża cała branża. Kolejnym krokiem na tej ścieżce było stworzenie organizacji zbliżonej w swoim charakterze do amerykańskich NBPA czy NHLPA, które zajmują się dbaniem o interesy zawodników oraz ustalaniem uniwersalnych reguł obowiązujących w poszczególnych ligach. Ich e-sportowym odpowiednikiem ma być World Esports Association (WESA), którą powołało właśnie ESL wraz z innymi organizacjami zaangażowanymi w rozgrywki graczy – m.in. Virtus.pro, Natus Vincere, FaZe Clan, Fnatic czy Ninjas in Pyjamas.

Powstanie WESA to wynik ponad rocznych negocjacji co do formuły, w jakiej całe przedsięwzięcie powinno funkcjonować. Choć zakres obowiązków ma być znacznie szerszy, trzonem nowej instytucji jest tworzenie regulaminu, na którym opierać mają się wszystkie przyszły rozgrywki e-sportowe. W jej ramach ma funkcjonować także Rada Graczy (Player Council), która ma zadbać o to, aby zawodnicy mogli rywalizować w jak najbardziej komfortowych dla siebie warunkach. Wiktor „TaZ” Wojtas, zawodnik Virtus.pro, skomentował powołanie organizacji w następujący sposób:

WESA daje wiele możliwości drużynom członkowskim i zawodnikom, ale najbardziej cieszy nas fakt, że w końcu powstała pierwsza e-sportowa Rada Graczy. Po raz pierwszy w historii e-sportu gracze będą mogli się wspólnie organizować, co pozwoli nam mieć ważny głos w podejmowaniu decyzji, które mają na nas bezpośredni wpływ. Rada Graczy zasiadając przy jednym stole z najważniejszymi podmiotami w e-sportowym przemyśle, pozwoli nam stale rozwijać turnieje.

Pierwszymi rozgrywkami, które będą opierać się o regulamin stworzony przez WESA będą finały trzeciego sezonu ESL Pro League w Counter-Strike: Global Offensive.

Źródło: gry.onet.pl
Zostań naszym fanem!